Išsamūs atsakymai į pagrindinius klausimus
Produktas:
Europos rinka didelė ir nevienalytė, yra laisvų nišų. Ypač inovatyvių sprendimų, jaunų prekių ženklų, mados, grožio ir kt. rinkose.
Paprastai, konkuruojant dėl įprastų brangių europietiškų prekių, jų antagonistai yra gerai įkainoti beveik bet kurioje kategorijoje: maistas, produktai naminiams gyvūnėliams, drabužiai, papuošalai ir kt.
Paprastais žodžiais tariant, jūsų produktas turi būti geras ir unikalus arba pigesnis nei konkurentų. Bet jei jis blogas ir niekada neįžengė į vietinę rinką, vargu, ar bus įvertintas ir čia.
Kaina:
Europiečiai yra praktiški ir rinkdamiesi prekę ypač konkurencingose nišose atkreipia dėmesį arba į palankiausią kainą, arba į geriausią kokybę – viduriuką palikdami mažiau populiarų. Tai ypač pastebima krizės metu, kai vidutinės kainos pozicija tampa viena nepatraukliausių.
Specialūs pasiūlymai ir nuolaidos yra labai populiarūs, todėl daugelis kategorijų parduodamos būtent pagal nuolaidų strategijas ir reklaminius laikotarpius.
Svarbus dalykas: rinkoje yra labai mažai pozicijų, o jei jūsų gaminių kokybė yra prastesnė nei konkurentų, žema kaina jūsų neišgelbės.
Kodėl naudinga dirbti per prekyvietes? Todėl, kad internete galite sekti visus konkurentus, matyti kainų pokyčius, asortimentą, akcijas ir kt. Todėl kainodaros strategiją galima sukurti iš anksto.
Konkurencija:
Žinoma, kvaila tiesiogiai konkuruoti su stipriais vietiniais prekių ženklais. Todėl du paprasčiausi būdai yra kainos konkurencija arba prekyvietės, kuriose nėra stiprių prekės ženklų jūsų kategorijoje, tačiau yra jūsų tikslinė auditorija. Trečias būdas yra sunkesnis: analizuoti konkurentus pasirinktoje svetainėje ir sukurti patrauklesnį prekės ženklą bei pasiūlymą.
Prekės ženklas:
Geras prekės ženklas, leidžiantis parduoti daugiau ir daugiau nei konkurentai. Kad ir kaip keistai tai skambėtų, bet prekės ženklas, ko gero, yra silpnoji europietiškų prekių vieta. Juk daugelis jų yra pagaminti remiantis praėjusių metų logika ir standartais, todėl išanalizavę konkurentus galite labai daug pasiekti būtent dėl stipresnio prekės ženklo.
Nereikia kopijuoti konkurento prekės ženklo – dažnai jūsų kategorijos produktai yra kažkuo panašūs. Daugelis jų turi tuos pačius privalumus ir vertybes, parašytas ant pakuotės. Ir jei darysite tą patį, jums bus sunku konkuruoti be kainų dempingo, nes su tokiu pačiu pasiūlymu būsite kažkur 17-as rinkoje.
Nenaudokite konkurento vertės ir USP kopijos. Verčiau kurkite savo prekės ženklus, rinkitės siauresnę tikslinę auditoriją ir nišą. Tada viskas susitvarkys.
Tačiau verta prisiminti: norint, kad produktas taptų prekės ženklu, dizaino ir pozicionavimo neužtenka – reikia 2-3 metams sukurto plano.
Lokalizacija:
Kirilicos rašmenys prekės ženklo komunikacijoje nesukels pasitikėjimo. Išimtis gali būti prekės, paremtos šalies prekės ženklu, suvenyrai ir kiti produktai, turintys stiprią nacionalinę asociaciją.
Prekės aprašymas ir vertė, kurią pirkėjas iš jos gaus, taip pat turėtų būti šiek tiek pakeisti kiekvienam regionui. Skandinavai turi viena, pabaltijis – kita, pietų šalys – trečia, centrinė Europa taip pat turi savo ir t. t.
Kartais pasitaiko smulkmenų ir neįprastų prekės ženklo įpročių, kuriuos vietiniai interpretuoja savaip. Todėl vertimo ir aprašymo šalių nacionalinėmis kalbomis nepakanka. Svarbus dalykas: vertimas turėtų būti atliekamas tik per vietinius gimtakalbius, pageidautina kartu su tekstų kūrėju, turinčiu patirties jūsų temoje. Ir tai nėra taip pigu.
Procentas, kurį užima rinka:
Priklausomai nuo verslo modelio, procentas gali būti 0 % arba 20 %, plius mėnesinis arba metinis mokestis už naudojimąsi svetaine ir papildomi mokėjimai: už saugojimą sandėlyje, negabaritines prekes, grąžinimus, kompleksinį pristatymą, pakavimą, brūkšninio kodo lipdukus, prekių likvidavimą ir kt. Kuo daugiau jūsų darbo užima rinka, tuo didesnė jos dalis.
Logistika ir sandėlis:
Tai priklauso nuo pasirinktos rinkos verslo modelio. Kai kurie prekes veža į savo sandėlius, todėl galutiniam pirkėjui pristato patys. Logiška, kad šiuo atveju prekyvietė pasiima kiek didesnę pardavimo dalį, nes už sandėlį ir logistiką reikia mokėti iš savo kišenės. Tokiu atveju gamintojui pakanka susitarti su artimiausia transporto įmone ir išsiųsti prekes tiesiai į prekyvietės sandėlį.
Kiti prekių pristatymą ir saugojimą palieka gamintojo pusėje. Tokiu atveju prekyvietė gali imti mažesnį pardavimo procentą arba jo visai neimti. Šiame variante gamintojui jau reikia galvoti apie sandėlio ir komandos nuomą vienoje iš Europos šalių.
Alternatyvus variantas: naudokitės tarpininkų ar mūsų įmonės paslaugomis ir viską padarysime iki raktų – sukursime arba lokalizuosime prekės ženklą, išversime ir parduosime aprašymus į reikiamas Europos kalbas, suteiksime sandėlį ir logistiką ES.
Reklama:
Reklama būtina, net jei parduodate populiariose prekyvietėse. Taip, jos generuoja organiškus pardavimus, ypač jei jūsų produktas yra sezoninis arba nekonkuruoja.
Tačiau, norint pagreitinti ir neatsilikti nuo akcijų ar naujų produktų, reklama tiesiog būtina.
Viskas prasideda nuo prekės ženklo sukūrimo, pakuotės, prekės fotosesijos, teisingų aprašymų ir baigiasi SEO, mokama reklama pačiose prekyvietėse, socialiniuose tinkluose ir paieškos sistemose.
Juridinis asmuo ir mokesčiai:
Viskas priklauso nuo šalies, tačiau apskritai Europoje juridinį asmenį atidaryti nesunku. Su banko sąskaita sunkiau, bet yra tokių mokėjimo sistemų kaip www.paysera.lt, kurios iš esmės pakeičia banką ir turi palaikymą užsienio kalbomis.
Jei patirties nėra daug, tiks Estija ar Lietuva. Jei turite patirties, tuomet patarimo nereikia – kreipkitės į mokesčių optimizavimo teisininką.
Mokesčiai yra subtilus dalykas ir kiekvienas konkretus atvejis turi būti išaiškintas, nes tai priklauso nuo šalies, kurioje atstovaujama jūsų verslui, apyvartos ir jūsų mokesčių optimizavimo modelio. Pavyzdžiui, PVM visur Europoje skiriasi – esant mažoms apyvartoms jis gali būti nulinis, arba svyruoti nuo 17 % iki 27 %, taip pat pajamų mokestis, kuris svyruoja nuo 0 % iki stulbinančių 57 %.
Prekės ženklo apsauga:
Tai nėra būtina, bet jei norite apsaugoti savo gaminį nuo kopijavimo Europoje, jums reikia Europos prekės ženklo patento. Susisiekite su artimiausiu patentiniu patikėtiniu, patikrinkite, ar jūsų vardas ir ženklas jūsų kategorijoje yra laisvi, ir kreipkitės dėl patento.
Tai užtruks iki šešių mėnesių, bet apsauga veiks nuo paraiškos pateikimo momento.