16 prieškrizinės rinkodaros ir pardavimų patarimų:
1. Pripažinkite problemos galimybę ir išanalizuokite jos pavojus jums. Turite pagrįstai įvertinti rinką ir suprasti, ar jūsų verslas patenka į riziko grupę. Jei abejojate, turėtumėte pasikonsultuoti su bent 2–3 nesusijusiais specialistais, geriausia iš skirtingų šalių ar miestų.
2. Sudarykite palankiausių ir nepalankiausių įvykių raidos planą. Pavyzdžiui: kas nutiks jūsų verslui, jei 2022 m. pardavimų sumažės arba jei jūsų mieste bus taikomas karantinas? Atlikite galimų veiksmų arba jų nesiėmimo pasekmių vertinimą.
3. Niekada nenustokite reklamuotis ir parduoti. Tiesiog naudokite tai pagal situaciją. Taip, tai veiks blogiau, bet jūsų konkurentai susidurs su tuo pačiu.
4. Atlikite nepriklausomą esamos situacijos auditą – rinkodaros, pardavimų, verslo modelio, finansų, logistikos ir kt. Patikrinkite reklamos kanalus ir jų efektyvumą. Nustatykite tikslias vietas, iš kur pinigai ateina, ir visas plonąsias vietas, kur jie teka. Nustebsite, tačiau kartais net 60 % sumažintas reklamos biudžetas nesumažina pardavimų skaičiaus. 80 % įmonių neraštingai išsunkia reklamos biudžetą.
5. Svarbu atlikti nepriklausomą auditą. Raskite asmenį, kuris galėtų kompetentingai išsiaiškinti visas silpnąsias vietas, nešališkai išanalizuoti ir įvertinti visų konversijos veiksmų efektyvumą. Nesustokite, o plėskite savo verslą.
6. Nedirbkite, kad pasiektumėte ir išlaikytumėte silpnus kanalus, sutelkite dėmesį į veiksmus, kurie duoda 80 % pardavimo konversijų (Pareto dėsnis 80/20). Paaukokite 20 %, kurie sulieja jūsų statistiką, kad sutelktumėte dėmesį į tvirtą rezultatą.
7. Ta pati situacija su produktu. Išgryninkite savo pavyzdinį produktą, kuris atneša 80 % pelno, ir jį parduokite. Nereikia eikvoti energijos daug jos reikalaujantiems gaminiams, kurie atneša tik 20 % pelno.
8. Į tuos pačius 20 % įeina ir papildomi komandos nariai, kurie dirba nepakankamai efektyviai. Ne visada geri žmonės įmonei atneša pelno.
9. Nesamdykite naujokų, neturinčių patirties, nes krizinėje situacijoje neturėsite galimybės greitai jų apmokyti ir pakeisti. Jie gali sugniuždyti ir nutempti jus į apačią. Krizės metu turėsite galimybę samdyti daug patirties turinčius specialistus – įmonės supanikuos ir atleis geriausius savo darbuotojus.
10. Pašalinkite logistikai nepelningas geografines vietas – potencialius pristatymus į regionus, uždarytus karantinui.
11. Nereikia remti silpnų projektų su menka investicijų grąža – silpnieji krizės metu neišgyvena. Žaiskite ilgą žaidimą. Siūlykite produktus, kurie padeda žmonėms, o ne pelnykitė iš jų pinigų. Pavyzdžiui, pasiūlykite 30 % nuolaidą klientams iš tos šalies, kurioje įvestas karantinas ar kuriuos ištiko bėda. Sulauksite naujų klientų, lojalumo ir teigiamos reklamos.
12. Pašalinkite nereikalingą balastą: neefektyvius darbuotojus; mokesčius už per didelį biurą; papildomas naudingas, bet neprivalomas paslaugas; mokymus; renginius.
13. Patikrinkite savo investuotojų ir kreditorių mokumą.
14. Sužinokite, ar bus grąžintos jūsų paskolos, atidėjimai, avansai; ar atvyks apmokėtas siuntinys ir pan.
15. Net jei jūsų srityje dirba nebrangūs darbuotojai, automatizuokite pasikartojančias užduotis, naudokite jau paruoštą programinę įrangą arba patys ją kurkite, kad atitinktų jūsų verslo modelį. Daugumai įmonių žmonės tampa brangiausiu ir sunkiai atsinaujinančiu ištekliu, o programinė įranga vis pinga.
16. Jei su klientais bendrausite tik fiziškai, jūsų verslui gresia karantinas, kaip atsitiko dėl koronaviruso pandemijos daugelyje Europos šalių. O jei dar neturite internetinių klientų, pradėkite jų ieškoti ir pritraukti jau dabar! Tai paprasta: sukurkite svetainę > pirkite skelbimus > gaukite užklausas > parduokite > kartokite!