Ir visą šį malonumą galima gauti nuomos pagrindais: mokate už gyvenimą mieste, kuriame jums, kaip specialistui ar vakarėlio dalyviui, atsiveria daugiausiai galimybių. Tokia vieta dėl ryškių emocijų ir neprilygstamos naudos sukels tikrą priklausomybę, o tai reiškia, kad nekilnojamasis turtas bus brangiai vertinamas.
Ir emocijos čia yra raktinis žodis: mums nereikia naujų prekybos centrų ir gyvenamųjų namų kompleksų. Kasdien mums reikia naujų emocijų, norime sugrįžti į pažįstamas vietas, bet gauti naujų, pažįstamo lygio emocijų. Emocijos jau tapo narkotikais. 90 % prekių ir paslaugų parduoda emociniai veiksniai, o ne mūsų racionalus pasirinkimas. Todėl ateities miestai parduos emocijų konvejerį ir jas sukeliančias pokyčių sistemas. Jei robotizacija nesugeba sukurti emocijų, dirbtinio intelekto atlaisvintas darbo vietas pakeis kūrybinės, emocijas sukeliančios darbo vietos.
Gyvenimas tokiame mieste suderins viską: ir įdomią, ir teatrališką kelionę, ir laisvą laiką, ir super susikaupimą darbo valandomis, ir reabilitaciją nuo streso darbe, krusi dirbamas, kad būtų kuo už tokį gyvenimą susimokėti. Gyvenimas aukštumoje turės tęstis net esant karantinui, izoliacijai ir pasaulinei katastrofai. Net ir be kelionių, saulės ar gamtos.
Kaip jis bus įgyvendintas? Kupolas virš miesto, panirimas į gelmę – nežinau. Tačiau akivaizdu, kad miestai augs ir į plotį, ir į aukštį, ir į gylį.
Ateities miestas, kaip sėkmingiausių pasaulio IT įmonių evoliucijos etapas?
Nenustebčiau, jei tokią vietą statys viena iš šimtų sėkmingai dirbančių IT kompanijų, kurios gali sukurti bendrą infrastruktūrą, pasinaudodamos esamų vartotojų patirtimi. Tam tikrame vystymosi etape tai gali tapti logišku evoliucijos žingsniu.
Kam parduoti telefoną, automobilį ar butą, kai galima išnuomoti patį faktą, kad gyveni savo svajonėje, ir perimti visos infrastruktūros valdymą? Absoliučios valdžios troškimas skamba kaip utopija ar sąmokslas, tačiau evoliuciniu požiūriu ekspansija yra labai patraukli bet kokios gyvenimo veiklos vystymosi forma. Korporacijos ir valstybės pradės kovoti dėl lyderystės šiame segmente.
Kadangi toks verslas visada yra orientuotas į klientą, o ne visi gali suteikti reguliarias emocijas ir gauti naudos iš infrastruktūros, IT milžinai turi pranašumą patirtimi, pinigais ir prekės ženklo pasitikėjimu.
Turint galvoje, kad apie 60 % viso planetos kapitalo sutelkta į nekilnojamąjį turtą, 20 % į įmonių kapitalizaciją ir tik 10 % į pinigus, turtingiausia pasaulio įmonė gali neužsiimti švietimu, kaip prognozuojama. Ir nekilnojamojo turto verslo sąjunga su infrastruktūros kūrimo ir nuomos visam gyvenimui padaliniais bei paslaugų įrankiais kuriant naujas emocijas šiam gyvenimui.
Asmeninė patirtis
20–30 % laiko per metus gyvenu ir dirbu Azijoje, todėl matau, kaip tokie mini projektai aktyviai vystosi. Gyvenamųjų namų kompleksuose butai nedideli, tačiau jau laukia naujų šeimininkų: baldai, buitinė technika ir net patalynė – viskas 100 % paruošta įsikraustyti. Butai čia maži ne tik dėl to, kad brangūs, bet ir dėl to, kad juose tik miegama. Visas laisvas laikas praleidžiamas ne namuose: visuomenėje, darbe, prekybos centruose, bendradarbystės erdvėse, kavinėse. Gulėti namuose prie televizoriaus čia nepriimtina ir ekonomiškai nenaudinga. Tinginių ir neišsilavinusiųjų laukia socialinė nelygybė ir gyvenimas pakraštyje ar lūšnynuose.
Be butų, yra 5–10 viešųjų zonų sportui, poilsiui, pramogoms ir darbui. Gyventojai nesusikoncentruoja į kasdienius reikalus – net ir prekių pristatymą į namus atlieka robotas. Mobiliojoje aplikacijoje išsprendžiama viskas – nuo apmokėjimo už prekes iki problemų registravimo, lemputės keitimo, maisto užsakymo ar bet kokios kitos buitinės paslaugos. Ant komplekso stogo įrengta sraigtasparnių nusileidimo aikštelė, uždaroje aikštelėje laukia tik to namo gyventojams skirti elektromobiliai. O kelių žingsnių atstumu – didžiulis prekybos ir pramogų centras.