Kur pradedame kelionę? - Paprastai lengviausia pradėti nuo audito ir apskaitos, valdymo, rinkodaros ir pardavimų optimizavimo. Dabar pats laikas pagerinti kokybę. Kaip alternatyva, susiraskite trečiųjų šalių auditorius ir prieškrizinius vadybininkus, o individualų, atsparų stresui asmenį vertinkite neigiamai.
- Jei jūsų internetinę rinkodarą ar apskaitą tvarko įmonė, pasamdykite geriausius konkurentus, kad jie atliktų auditą. Leiskite jiems konkuruoti ir surasti visas silpnąsias vietas. Tai nereiškia, kad jūsų verslas neveikia gerai, tai tik dar viena galimybė tobulėti.
- Po audito svarbu rasti nepriklausomus žmones, kurie nėra susiję su darbo perspektyvomis. Kadangi jie bus nešališki ir ras klailas, sverbias būtent tolesniam savo technologijų diegimui.
Ką tikriname? Viskas, ką galima patobulinti, yra tai, kas netiesiogiai ar tiesiogiai atneša pinigų.
- Reklamos kanalai ir srautas. Tiesiog išjungiame nenešančius naudos. Neišeikvokite biudžeto eksperimentams, pirkite tik jums aiškius klientų šaltinius. Taip, dabar jie bus brangesni, nes apskritai konversija rinkoje pablogėjo, bet garantuotai nukreips į pardavimą. Jei jums reikia padidinti srautą, ieškokite tų, kurie tai jau padarė jūsų nišoje ir netikrins „YouTube“ rastų idėjų. Ieškokite ekspertų – jų yra.
„Reklamos sustabdymas siekiant sutaupyti pinigų yra tas pats, kas sustabdyti laikrodį siekiant sutaupyti laiko.“ - Henris Fordas
- Analitika. Jei dar neturite visiškai automatizuotos sistemos, skubiai suskaitmeninkite visus pardavimo etapus, potencialių klientų generavimą, visapusišką analizę. Jei 100 % nežinote, kiek kainuoja potencialus klientas arba pardavimas iš skirtingų srauto šaltinių ir skirtingų skelbimų, greičiausiai iššvaistote 30–70 % savo biudžeto.
- Interneto svetainė. Auditas padės padidinti konversiją ir rasti trūkumus. Tai lengviausias būdas sumažinti kliento kainą.
Mano praktikoje buvo pavyzdžių, kai svetainės konversiją padidinome nuo 2% iki 12%. Tiesą sakant, tai yra 6 kartus sumažintas reklamos biudžetas.
- Produktai. Produktų tobulinimas turi tą patį efektą – tikrai geras produktas nuo įprasto gali skirtis 100 kartų didesne kaina. Pavyzdžiui, paleidžiate šabloninį vaizdo įrašą - sumokate 0,5 euro už apsilankymą svetainėje, paleidžiate įdomų vaizdo įrašą - sumokate 0,005 euro.
1 000 parodymų kaina dažnai nesikeičia, tačiau reakcija į svetainę ir produktus gali dešimtis kartų pakeisti jūsų reklamos efektyvumą.
- Turinio rinkodara. Kokybiškas turinys – investicija į ateitį. Juk srauto pirkimas yra kaip židinio kūrenimas pinigais – kai tik jis užgęsta – nustoja veikti, o gera turinio rinkodara klientus pritraukia ne vienerius metus. Bet, deja, 99 % turinio yra nenaudingas ir tik 1 % suteikia puikų efektą. Tiesiog išanalizavę Vakarų šalių ir vietinių konkurentų turinį, galite rasti populiariausias temas ir pakoreguoti savo itin efektyvų turinio planą.
- Monetizacija, kaip ir svetainės konversijos, beveik visada gali padidėti. Jei užsiimate žiniasklaidos verslu, kurkite daugiau turinio ir daugiau galimybių parduoti savo skelbimus. Tikrai jau yra naujų vietinės reklamos sprendimų ir pelningesnių skelbimų tinklų jūsų nišai.
Turėjau žiniasklaidos projektą apie verslo švietimą, todėl ten nišiniai filialų tinklai buvo dešimtis kartų pelningesni nei „Yandex“ ar „Google“ reklamos tinklai.
- Pardavimai. Išklausome pardavėjų skambučius – drąsiai atmetame silpniausius. 50 % pardavimų paprastai atlieka pora žmonių. Stiprūs pardavėjai turėtų gauti perspektyviausius klientus, silpnieji – išeiti. Automatizuokite pardavimo procesą – įdiekite sistemą, kuri taupo laiką ir pati skambina. Žmonės visada yra mažiau efektyvūs nei dabartinės sistemos. Telefonija iš debesies, automatinis rinkimas, analitika – šiuo metu rinkoje yra daug prieinamų technologijų ir pardavimo trenerių.
- Pardavimo scenarijus. Jeigu matote, kad pardavėjų pokalbis tėra pokalbis, surašykite jiems privalomas sąlygas, padėkite pašalinti prieštaravimus.
- Kaina. Man pasiteisino proporcingai sumažinti kainą mažinant paslaugos apimtį. Tai yra, mes pradėjome imti 15-20 %, o ne 50 % avanso. Įdomiausia, kad tai padidino galutinę sąskaitą, nes turėjome daugiau veiksmų laisvės ir galėjome atlikti papildomus pardavimus, nes sutartis buvo sudaryta ne dėl galutinės paslaugos, o tik už pradinę jos dalį. Tai padidino pardavimo konversijas vidutiniškai nuo 20 % iki 78 % sezono metu ir 50 % per metus.
- Lokacija. Pašalinkite geografines vietas, kurios nėra naudingos logistikai.
- Pavyzdinis produktas. Kartais viena paslauga atneša iki 90 % pinigų, o likusi dalis tik kursto ambicijas ir generuoja išlaidas. Uždarykite silpnus projektus – silpnieji krizės metu neišgyvena.
O svarbiausia – palaikykite ir papildomai motyvuokite pardavėjus, jiems dabar bus labai sunku. Neimkite pinigų iš tų, kurie jums neša pelną – jie tiesiog atiteks konkurentams.
- Prekės ženklas. Tai puikus metas sustiprinti prekės ženklą, išsiaiškinti strategiją, pozicionavimą, nustatyti stipresnius konkurencinius pranašumus.
- Žmonės. Pašalinkite tuos, kurie neturi įtakos pelnui, silpnina ar demotyvuoja komandą.
Aš kartais naudoju šią techniką – jei kelis kartus pagalvoju, kad reikia atleisti žmogų, tai yra ženklas. Nedvejodami juos pašalinkite, nes juk niekada taip negalvojate apie naudingus komandos narius.
- Nedeleguokite žmonių įdarbinimo HR, leiskite visiems, kurie per jus neša pelną.
- Neeksperimentuokite su nebrangiais specialistais, ieškokite žmogaus, kuris jau išmano, nes nėra laiko mokyti studentus nuo nulio.
- Krizės metu visi panikuoja, perpirkite tuos žmones, kurių anksčiau nebuvo galima nusipirkti, suteikite jiems ramybę ir garantijas, tuo metu, kai jų įmonė panikuoja. Tai lyg naujų, be darbo likusių superspecialistų medžioklė. Puikus pardavėjas, programuotojas ar rinkodaros specialistas 20 ar daugiau kartų skiriasi nuo tiesiog gero.
- Reglamentai. Jei turite krūvą problemų, o sprendimų taisyklės dar neaprašytos, sukurkite jas. Negaiškite laiko pasikartojančioms klaidoms ir darbui be standartų.
- Procesai. Automatizuokite viską, kas dar niekada nebuvo padaryta. Dabar yra daug užsakomųjų paslaugų už pusę kainos.
Pateiksiu pavyzdį – optimizavome tekstų rašymo paslaugų pardavimo projektą į savotišką prekyvietę ir viską – apmokėjimą, sutartį, mokymus ir kitus įprastinius darbus – perkėlėme į programinę įrangą. Tai leido 3 žmonių komandai valdyti daugiau nei 1 000 projektų per metus.
- Apskaita. Patikrinkite visas pasikartojančias išlaidas, atsispausdinkite visą sąrašą ir pašalinkite perteklių. Kavos aparatai, internetiniai kursai, prenumeratos paslaugos, atsiskaitymo įranga, trečiųjų šalių rangovų paslaugos ir t. t.
Mes visada išleidžiame 5–10 % savo biudžeto daiktams, kurių nenaudojame.
- Finansinis modelis. Kiek pinigų ir iš ko tiksliai gaunate, kiek, remdamiesi tuo, galite iš tikrųjų išleisti rinkodarai? Ar iš principo galimas augimas naudojant tokį verslo modelį, ar reikia padidinti personalą 10 kartų, kad augtumėte dvigubai? Labai mažai verslininkų realiai suvokia savo finansinio modelio efektyvumą ir perspektyvas. Jie vadovaujasi tik apyvarta.
Kokia jūsų marža? :)