JAV perteklinės prekių atsargos sandėliuose kainuoja daugiau nei 500 mlrd. USD. Parduotuvės pernai pirko daugiau nei reikia, baimindamosi logistikos sutrikimų ir tikėdamosi tolesnio rinkų augimo.
Tačiau dėl augančios infliacijos vartotojai pradėjo pirkti mažiau – ir grąžinimų skaičius išaugo nuo 10 % 2020 m. iki 16 % 2021 m. Dėl to daugiau nei pusė grožio prekių, 30 % drabužių, 10 % buities prekių per metus liko neparduota.
Kokia tendencija?
Daugelis pradėjo prekiauti mažomis kainomis, kad tik atsikratytų likučių: dėl šios priežasties vienas didžiausių JAV mažmenininkų „Target“ pranešė, kad per ketvirtį pelnas sumažėjo 90 %. O prabangos įmonėms pelningiau paprasčiausiai sunaikinti neparduotas prekių atsargas, nei mažinti kainą ir sugadinti prekės ženklo pozicionavimą.
Tinkamu laiku tinkamoje vietoje atsidūrusio projekto pavyzdys yra „Ghost“. Neseniai jis surinko 13 mln. USD. Startuolis prisijungia prie sandėlio programinės įrangos ir keliais paspaudimais leidžia atsikratyti lėtai judančių pozicijų. Kai kurios prekės patenka į išpardavimus ir dėvėtų daiktų parduotuves, kai kuriios yra perdirbamos.
Daugiau pavyzdžių:
- „Seel“ – „Shopify“ parduotuvių grąžinimo užsakovas, neseniai surinko 17 mln. USD investicijų. Klientai už 3–10 % prekių vertės gali pridėti draudimą toms prekėms, kurios negrąžinamos arba gali būti grąžinamos tik per trumpą laiką.
- „Recurate“ – naudotos prabangos prekės kaip paslauga prekių ženklams. Taip pat neseniai surinko 14 mln. USD.
Kaip tuo pasinaudoti?
Pateikite panašias paslaugas savo šalies pardavėjams.
Nepraleiskite nei vienos naujos tendencijos! Prisijunkite prie mūsų naujienlaiškio >>>